KNIHA NÁVŠTĚV

Datum
Vložil
Titulek

VÝBORNÝ ZDROJ INFORMACÍ

Na těchto stránkách jsem nalezl velké množství zajímavých informací. Tohoto zámku je opravdu škoda. Úžasné stránky.

Datum
Vložil
Titulek

How To Prevent Prostate Problems And Diseases?

The prostate related is a vital part of a male's reproductive system. It secretes fluids that assisted in the transportation and activation of sperm. The prostate gland can be found just as you're watching rectum, below the bladder and all around the urethra. When there is prostate problem, it is usually really really irritating and inconvenient to the patient as his urinary method is directly affected.

The common prostate health problems are prostate infection, enlarged prostate and cancer of the prostate.Prostate infection, also known as prostatitis, is easily the most common prostate-related problem in men younger than 55 years. Infections in the prostate related are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis may be the least common of kinds of prostate infection. It is brought on by bacteria based in the large intestines or urinary tract. Patients may feel fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated by utilizing antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to alleviate the swelling.

Chronic bacterial prostatitis can be a condition of the particular defect inside gland along with the persistence presence of bacteria within the urinary tract. It can be caused by trauma for the urinary tract or by infections originating from other areas of the body. A patient may feel testicular pain, small of the back pains and urination problems. Although it is uncommon, it is usually treated by removal of the prostate defect then the employment antibiotics and NSAIDs to take care of the inflammation.

Non-bacterial prostatitis makes up about approximately 90% of prostatitis cases; however, researchers have not yet to determine the cause of these conditions. Some researchers feel that chronic non-bacterial prostatitis occur due to unknown infectious agents while other think that intensive exercise and high lifting can cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, an effective weight loss program is important. These are some from the things you can do to maintain your prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is critical for overall health and it will also keep the urinary track clean.

2. Some studies advise that a few ejaculations weekly will help to prevent prostate type of cancer.

3. Eat beef in moderation. It has been shown that consuming a lot more than four meals of beef weekly will heighten the probability of prostate diseases and cancer.

4. Maintain a suitable diet with cereals, vegetable and fruits to ensure sufficient intake of nutrients required for prostate health.

The most crucial measure to take to make certain a proper prostate is usually to opt for regular prostate health screening. If you are forty years and above, you must go for prostate examination at least once 12 months.

Datum
Vložil
Titulek

Horní Luby

Moc hezky zpracované :) Díky
Velká škoda, že se zámek nepodařilo zachánit...
Tami

Datum
Vložil
Titulek

příspěvek

Mám pohlednici.Myslel jsem tu nejznámější,ale vy jí tady nemáte. Přední průčelí,ale ještě bez balkonu.O něm jsem dodneška nevěděl. Dám vám jí.Nevyužiju jí.Podle toho co píšete.je to rok 95-00. Myslel jsem ,že vyšla nákladem vlastníka,ale je možné,že jí vydalo město.Vyhrabal jsem jí v pozůstalosti.

Datum
Vložil
Titulek

Re: příspěvek

Dobrý den pane Zachu,
děkuji za nabídku !
Napište mi prosím váš e-mail na můj e-mail viz kontakt vpravo.
S pozdravem J.Zelený.

Datum
Vložil
Titulek

Smutná krása

Dobrý den,
vytvořil jste nádherné stránky!!! Mojí specializací jsou opuštěné a zdevastované památky a vždycky, když narazím na další objekt, tak jsem hodně smutná.
Určitě se v létě na zbytky zámku Luby zajedu podívat. Škoda jen, že se nenašel nějaký dobrodinec, který by ruinu opravil. I takové zázraky se dějí.
Ale pozvu Vás k nám na tvrz Petrovice u Měčína - ta nespadne.
Hezký den.

Datum
Vložil
Titulek

Re: Smutná krása

Děkuji Vám :) věřím na zázraky ! :)

Datum
Vložil
Titulek

torzo zámku

Dobrý den, před nedávnem jsme náhodně torzo zámku navštívili. Byl to pro mě silný zážitek. Toto místo je stále nabité energií, bohužel je na zámek velmi smutný pohled. Při odchodu jsme se místních obyvatel ptali, zda nám k historii zámku něco sdělí...Příliš jsme se toho nedozvěděli. O to víc je hezké, že si někdo dá práci, aby vytvořil tyto stránky. Děkuji! Jen škoda, že je v naší zemi spoustu takových památek zdemolováno...

Datum
Vložil
Titulek

historie

Děkuji, za hezké webové stránky s pečlivě vypracovaným náhledem. Máme tak možnost si trochu přiblížit, jak se v kraji kdysi žilo a jak pěkná místa zde byla vybudována. Nebýt lidí znalých historie, tato místa by upadla v zapomnění úplně, ruiny zakrátko pohltí příroda a nikdo nepozná co kde opravdu bývalo. Díky za všechny, kdo se o historii tohoto koutu trochu zajímá, ať je to z jakéhokoliv důvodu.

Datum
Vložil
Titulek

díky

díky, že jste použil mé staré fotky, mohu jen litovat, že jsem jich ve své době neudělala víc

1 | 2 >>

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.